Find an Online Tutor Now

Carvey P.

asked • 08/14/20

Hi all please help to solve this word problem. Tommy bought 3 pens and 4 magazines for $53.20. Harriet bought 5 similar pens and 3 similar magazines for $46.50. How much does 1 pen cost? Thanks

1 Expert Answer

By:

Selina X. answered • 08/14/20

Tutor
New to Wyzant

Math Tutor

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.