Lindsey K. answered 08/19/19
BCBA and Experienced Tutor Specializing in Children with Special Needs
$1.14 divided by 8 ounces=.1425 cent per ounce
$1.75 divided by 12 ounces=.1458 cents per ounce
The 8oz can of tomatoes costs the least per ounce.
Hailey M.
asked 08/14/19
Lindsey K. answered 08/19/19
BCBA and Experienced Tutor Specializing in Children with Special Needs
$1.14 divided by 8 ounces=.1425 cent per ounce
$1.75 divided by 12 ounces=.1458 cents per ounce
The 8oz can of tomatoes costs the least per ounce.
David W. answered 08/14/19
Experienced Prof
This is called UNIT PRICE (that is, how much does each ounce of the product cost?}
8 oz at $1.14/oz
($1.14) per ( 8 oz)
($1.14 / 8) per ounce
$0,14 per once
$1.75 / (12 oz)
$0.15 per once
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.