Find an Online Tutor Now

Rena S.

asked • 09/05/17

can you show the work?

3)Castel and Gabriella are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and lemon meringue pies. Castel sold 6 apple pies and 4 lemon meringue pies for a total of $80. Gabriella sold 6 apple pies and 5 lemon meringue pies for a total of $94. What is the cost each of one apple pie and one lemon meringue pie?

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.