Arthur D. answered 04/08/15
Tutor
4.9
(274)
Forty Year Educator: Classroom, Summer School, Substitute, Tutor
circumference=pi*diameter
one hour=3600 seconds
they complete a turn every 2 seconds
3600/2=1800 turns each
John's bike has a circumference of C=pi*d, C=3.14159*26=81.68134 inches
1800*81.68134=147,026.4 inches traveled
147,026.4/12=12,252.16 feet traveled
12,252.16/5280=2.32048 miles traveled
Kyle's bike has a circumference of 3.14159*18=56.5486 inches
1800*56.5486=101,787.4 inches traveled
101,787.4/12=8482.28 feet traveled
8482.28/5280=1.60649 miles traveled
2.32048-1.60649=0.7139 miles ahead