04/20/21

you have a dish full of nickels and quarters. if there are 16 coins together worth $2.20. how many of each coin do you have?

answer in substitution or elimination and show all work

04/19/21

Which ordered pairs are on the graph of F ( X) = 4(3) ^x ?

A. (-1, 4/3) B. (0, 12) C. ( 1/2, 6) D. (2, 144) E. (4, 324)
Sql

04/15/21

Why would you use a 'DISTINCT' clause in a query?

To remove rows when some of the data in the columns is duplicated To remove any null values from the report To sort reports in a distinctive order To prevent duplicates rows appearing on the... more

Teacher gives test worth 125 points and has 50 questions multiple choice is 2 points and word problems are worth 3. What’s the best system to represents this scenario

X+y=50 and 2x+3y=125,x+y=125 and 2x-3y=50,2x+x=50 and y+3y=125,2x-3y=125 and x-y=125
Sql

04/15/21

What does an alias do when coded in the 'front' statement?

Renames columns so they can be used in the 'group by' and 'order by' statements with more readable names Renames columns so they can be used in the 'where' and 'having=' statements to make the... more
Sql

04/15/21

When can a primary unique key contain a null value?

Never Always Sometimes, if the primary key is missing or not known Sometimes, if the entire row is missing or not known Which one
Sql

04/15/21

Null values are used when the values to be inserted is:

Already stored somewhere else, to reduce data redundancy Not Known or does not exist Equal to zero or spaces All of the above Which one

04/08/21

Sort a double dimensional array in java using scanner class.

Ex: Original Matrix 11 -2 3 5 16 7 9 0 4 3 1 8 Sorted array 16 11 9 8 7 5 4 3 3 1 0 -2

I am getting an error that constructor "cannot be applied to given types"

Given this code:Main.java class Main { public static void main(String[] args) { SpecificThing mine = new SpecificThing(); System.out.println(mine.double_my_number()); ... more

03/26/21

Math question .

Mr. Hill wants to make a treehouse so he calls two 9th grade students to help. Jake charges a flat fee of $5 plus $12 per hour to build a treehouse. Brianna charges an initial fee of $10 plus $10... more

03/26/21

PLEASE HELP WITH THIS

Evan has $1,000 in a bank account that will earn 4% interest each year. Kinney has $1,000 in an account that will earn 7% each year. After how many years will Kinney have made twice as much... more

At first, an athlete jogs at 5 miles per hour and then jogs at 6 miles per hour, traveling at 7 miles in 1.2 hours. How long does the athlete jog at each speed?

Hint: Let t represent the amount of time the athlete jogs at 5 mph. Then 1.2 - t represents the amount of time the athlete jogs at 6 mph. The athlete jogged _____ hour(s) at a speed of 5 miles per... more

At first, an athlete jogs at 5 miles per hour and then jogs at 6 miles per hour, traveling at 7 miles in 1.2 hours. How long does the athlete jog at each speed?

Hint: Let t represent the amount of time the athlete jogs at 5 mph. Then 1.2 - t represents the amount of time the athlete jogs at 6 mph. The athlete jogged _____ hour(s) at a speed of 5 miles per... more

At first, an athlete jogs at 5 miles per hour and then jogs at 6 miles per hour, traveling at 7 miles in 1.2 hours. How long does the athlete jog at each speed?

Hint: Let t represent the amount of time the athlete jogs at 5 mph. Then 1.2 - t represents the amount of time the athlete jogs at 6 mph. The athlete jogged _____ hour(s) at a speed of 5 miles per... more

Answer These Questions

LINK TO WHEEL https://www.mdlp.org/members/courses/resources/practicals/ma2010/images/402u4p1_1.gif1. Analyze the wheel. Why do you think it was designed the way it was? Use complete sentences2. If... more

SQL QUESTION W3schools

This is the database that i want to use, https://www.w3schools.com/sql/trysql.asp?filename=trysql_op_inFind the average price for all the products from the USA supplier.

Database SQL Question

using https://www.w3schools.com/sql/trysql.asp?filename=trysql_op_in, we want to find the number of products in the table Products (the table has 77 rows) that was sold to the USA customers. No... more

12/13/16

Give me an equation for the problem below

Rick is climbing a mountain to see how it can take him to reach the top. When he started tracking his height, he was already 2,500 feet high. He plans on climbing 400 feet an hour. Write an... more

How much does a liter of milk cost and how much does a loaf of bread cost?

Bhavik bought 3 liters of milk and 5 loaves of bread for a total of $11. A month later, he bought 4 liters of milk and 4 loaves of bread at the same prices, for a total of $10.    How much does a... more

Fred can stock the shelves of the canned vegetable aisle in 8 hours.

Fred can stock the shelves of the canned vegetable aisle in 8 hours. Wanda can stock the same shelves in 2 hours. How long would it take Fred and Wanda working together to stock the shelves?

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.