Find an Online Tutor Now

23 Answered Questions for the topic Graphing Linear Inequality

Graphing Linear Inequality

12/11/17

Ryan buys candy that costs $4 per pound. He will buy at most 12 pounds of candy. What are the possible amounts he will spend on candy?

Use c for the amount (in dollars) Ryan will spend on candy.Write your answer as an inequality solved for c.
Graphing Linear Inequality

12/11/17

Lena has spent $22 so far on gifts. The additional amount she will spend will be more than $11 . What are the possible total amounts she will spend?

Use c for the total amount (in dollars) she will spend.Write your answer as an inequality solved for c.
Graphing Linear Inequality

10/01/17

130 ounce bottle of bleach and divides it into 10 separate bottles. What are the possible numbers of bottles she can fill? Define the variable.

part of graphing inequalities question
Graphing Linear Inequality

04/16/17

How to graph y<x+4?

How do you graph y<x+4 ? 
Graphing Linear Inequality

02/06/17

Solving Linear Inequalities

9<8x+7 10>6x+4  
Graphing Linear Inequality

02/04/17

Linear inequalities

Cherries cost $4/lb. Grapes cost $2.50/lb. you can spend no more than $15 on fruit, and you need at least 4 lb in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.
Graphing Linear Inequality Linnear Programming

05/20/16

a baker is baking two cakes , an orange cake and a fruit cake ,he has 2000 grams of flour and 1200 grams of sugar and the fruitcake needs at least 500 grams of

a baker is baking two cakes , an orange cake and a fruit cake ,he has 2000 grams of flour and 1200 grams of sugar and the fruitcake needs at least 500 grams of flour and 200 grams of sugar , while... more
Graphing Linear Inequality Linear Inequalities Two Step Inequalities

03/29/16

You have $110 to spend at the mall. You want to buy at most 6 articles of clothing. A clothing store sells shirts for $12 and a pair of pants for $18.

You need to write and graph a system of linear inequalities.  You need to have at least $20 left over for food.  You have $110 to spend.   (a) Write and graph a system of linear inequalities... more
Graphing Linear Inequality Math Help Advanced Algebra

03/24/16

Graph the system of inequalities. a) Graph b) Shade the solutions of the system of inequalities. c) Explain what the solution (shaded area) represents.

Graph the system of inequalities.a) Graph x+2y<7 y>=-x-1b) Shade the solutions of the system of inequalities. c) Explain what the solution (shaded area) represents.
Graphing Linear Inequality Algerbra Expressions Word Problem

03/06/16

Including a 5% sales tax, an inn charges 172.20 per night. Find the inn's nightly cost before tax is added.

Including a 5% sales tax, an inn charges $ 172.20 per night. Find the inn's nightly oat before tax is added.
Graphing Linear Inequality

11/19/15

Graph Inequality

Graph the solution of 2x -2 greater than or equal to 2 on a number line
Graphing Linear Inequality Linear Inequalities

11/04/15

How do you graph x+2y<-2 in linear inequality form

How do you sketch this linear inequality on a graph x+2y<-2 ?
Graphing Linear Inequality Linear Inequalities

11/04/15

How do you graph x+2y<-2 in linear inequality form

How do you sketch this linear inequality on a graph x+2y<-2 ?    
Graphing Linear Inequality Inequalities

10/22/15

Algebra 2-inequalities

Anna is buying pizzas and wings for a party. Large one-item pizzas cost $9.00 each. A bucket of wings costs $12.00. She has $55.00 to spend. Write an inequality to represent the cost of her food... more
Graphing Linear Inequality

10/15/15

Research and select two different combinations of two food items, write inequalites,then graph each of them

The full question: dinner is entirely up to you! research and select two different combinations of two food items that are either of vegetable or starch such as rice potato noodles etc or some type... more
Graphing Linear Inequality Linear Inequalities

04/24/15

write linesr inequalities to represent the numbers of each fruit in a basket

Baskets of fruit are being prepared to sell, each basket contains at least 8 apples and more than 4 oranges. Apples cost $0.25 each, and oranges cost $0.40 each. The budget allows no more than $6... more
Graphing Linear Inequality

11/10/14

4 d + 6 < -14

I need help getting this answer
Graphing Linear Inequality

10/24/14

y < -3/4x + 5

γ≤−¾x + 5
Graphing Linear Inequality

03/21/14

y < 4x + 3

how do i graph this inequality  
Graphing Linear Inequality

03/09/14

how do I find he points of an equation

What are the points for the following equations?     1.   3x + y < 5     2.        x < 2y      x + y < 0      
Graphing Linear Inequality Graphing

10/23/13

how do you find the y intercept

How do I find out how to find the y intercept
Graphing Linear Inequality

04/11/13

how do you graph y>5x

i need how do u graph it and why

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.