13 Answered Questions for the topic dividing decimals

Dividing decimals

Candy weighs a pumpkin at 12.24 pounds. if she splits it into four pieces, how much would each piece weigh?

dose 18 go into 45

dose 1.8 go in to 45 long division 

0.0025 divided by 2

i can do division but I can't figure this out

Your camera and take a picture in 0.125 your friends camera cam photos in 1.5 second. How many times faster is your camera than your friends?

I am not sure if its addition subtraction multiplication or division.

People drive 12,800 miles per year. About how many miles each week is that?

People drive on average 12,800 miles per year. About how many miles per week is that?

Jan has $37.50. Tickets to a concert cost $5.25 each. How many tickets can Jan buy?

This problem is applying operations with rational numbers    

45.8 divided by 1000

the answer i get is .211

A 12- ounce can of pop costs 75 cents. How much for one ounce.

You have to divide the decimal

What fraction of the total sales for the four weeks is used to pay for supplies for each business? Write the answer in percent form as well.

Puterbaugh's Pizzeria: Total sales for four weeks: $4,920 Total money used on supplies for four weeks: $3038.68   Marino's Pizza: Total sales for four weeks: $6,687.90 Total money used on... more

how do you do this please answer asap

what are the steps to solve  24873.92 divided by 8

A car releases 19.6 pounds of carbon dioxide for every 1 gallon of gasoline burned.

Estimate the number of pounds of carbon dioxide released if 14.5 gallons are burned.   ------------------------------------------------ 6th grade math.

Bo earns $8.95 per hour plus commission. Last week, he worked 32 hours and earned $28.75 in commission. How much money did bo earn last week

Bo earns $8.95 per hour plus commission. Last week, he worked 32 hours and earned $28.75 in commission. How much money did bo earn last week

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.