S = like strawberry ice cream P(S) = 0.4
C = like chocolate ice cream P(C) = 0.7
P(S and C) = 0.3
Applying Conditional Probability Rule:
P(C|S) = P(S and C)/P(S) = 0.3/0.4 = 0.75
Myrena L.
asked 11/04/2170% like chocolate ice cream, 40% like strawberry ice cream, and 30% like both. What’s the probability that a randomly selected middle school student likes chocolate ice cream, given that they like strawberry ice cream?
S = like strawberry ice cream P(S) = 0.4
C = like chocolate ice cream P(C) = 0.7
P(S and C) = 0.3
Applying Conditional Probability Rule:
P(C|S) = P(S and C)/P(S) = 0.3/0.4 = 0.75
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.