Mike D. answered 10/23/21
Effective, patient, empathic, math and science tutor
Clearly S(0) = 0 as the tank starts with pure water.
The first brine solution enters at 10 liters per minute , 0.05 kg salt per liter, so puts in 10 x 0.05 = 0.5 kg salt per minute
Second brine solution puts in 0.07 x 9 = 0.63 kg salt per minute (same argument)
After t minutes volume of water in the tank is 1000 + 10t + 9t - 19t = 1000 (constant)
At time t rate of outflow of salt will be (19/1000) S (t) per minute.
so dS/dt = 0.5 + 0.63 - 0.019 S
dS/dt = 1.13 - 0.019 S
dS / 1.13 - 0.019 S = dt
Integrate both sides
(1/-0.019) ln ¦ 1.13 - 0.019s ¦ = t + C
S(0) = 0 so C = ( 1/-0.019) ln (1.13)
So -52.63 ln ¦ 1.13 - 0.019 s¦ = t - 52.63
ln ¦ 1.13 - 0.019s ¦ = ( t / -52.63) + 1
if s > 59.5 then 1.13 - 0.019s < 0 so ¦ 1.13 - 0.019s¦ = 0.019s - 1.13
Then ln (0.019s - 1.13) = (t / -52.63) + 1
0.019s - 1.13 = e1 - (t/52.63)
s = (1/0.019) [ 1.13 + e 1 - (t/52.63)