Roger N. answered 07/28/21
. BE in Civil Engineering . Senior Structural/Civil Engineer
Answer:
T = 2π √ ( W / 200) where W = 2 kg if the √ ( W / 200) gives time in seconds then √( 2kg/200) = √0.01 s = 0.1 s
T = 2π( 0.1 s) = 0.2π s = 0.2( 3.1416) s = 0.628 s
Jonny S.
can you provide the work for this equation please?11/01/22
Lolita A.
thanks!!!07/28/21