Inactive Tutor answered 04/11/21
The total expected value is the sum of the expected value for hitting each of the three rewards. Subtract the ticket price and that's the net gain.
Presumably, there are 4000 tickets in the pool.
Expected value of hitting $50 = (300/4000) * $50 = $3.75
Expected value of hitting $100 = (200/4000) * $100 = $5.00
Expected value of hitting $150 = (100/4000) * 150 = $375
Total is $12.50 - $10.00 = $2.50
Hope this helps!