a) 0.8 * 0.07 + 0.15 * 0.06 + 0.05 * 0.01 = 0.0655 = 6.555% of all widgets are defective
b) 0.8 * 0.07/ 0.0655 = 0.056/0.0655 = 0.855 probability that defective widget is from plant A.
Nathan G.
asked 07/19/20Wonder Widgets Inc. has 3 plants producing their De-lux Wonder Widget (DWW). Plant A produces 80% of all DWW, plant B 15%, and plant C the remaining 5%. 7% of Plant A’s production is defective, 6% of plant B’s production is defective, and 1% of plant C’s production is defective.
(a) What percent of the total production of DWW is defective?
(b) If a DWW is defective, what is the probability that it was produced in plant A?
a) 0.8 * 0.07 + 0.15 * 0.06 + 0.05 * 0.01 = 0.0655 = 6.555% of all widgets are defective
b) 0.8 * 0.07/ 0.0655 = 0.056/0.0655 = 0.855 probability that defective widget is from plant A.
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.