Raymond B. answered 12/31/25
Math, microeconomics or criminal justice
standard deck has 52 cards, half black, half red
1/4 clubs 1/4 spades 1/4 diamonds 1/4 hearts
1/13 twos, 1/13 queens
a) half the cards are black
so probability of spade or club is half = 1/2 = .5 = 50%
b) 1/4 are diamonds, 1/13 are queens 1/52 is the one & only diamond queen
P(diamond or queen) = P(d) + P(q) - P(d^q) = (1/4) + (1/13) - (1/52) = (13 +4 -1)/52 = 16/52= 4/13 = about 30.8%
c) Probability of spade then club = P(s then c) = 1/4 x 13/51 = 13/204= about 6.37%
d) 6 ways to get 2 twos
2 of spades & 2 of clubs
2 of spades & 2 of diamonds
2 of spades & 2 of hearts
2 of clubs & 2 of diamonds
2 of clubs & 2 of hearts
2 of diamonds & 2 of hearts
total ways of randomly selecting 2 cards is 52C2 = 52!/2!50!= 52(51)/2= 26(51) = 1326
Probability of 2 two's = 6/1326= 1/221 = about .45%