Ashley G.

asked • 10/11/16

Please help me with this mixture problem and show work to help me better understand

In a spice shop nutmeg sells for for $1,82 per ounce and cinnamon sells for $1.28 per ounce. If 8 ounces of nutmeg are mixed with 10 ounces of cinnamon, what should the shop charge the customers per ounce for the mixture?

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.