Search
Ask a question
0

how many pounds of each did he buy?

Bill bought 10 lbs of peanuts and cashews for his party. The cashews cost $ 7/ lb and the peanuts $3/ lbs. Bill spent a total of $50.
 

1 Answer by Expert Tutors

Tutors, sign in to answer this question.
Ralph L. | Algebra I, II, Visual Basic, Beginning C++ tutorAlgebra I, II, Visual Basic, Beginning C...
4.0 4.0 (1 lesson ratings) (1)
0
let P be the weight of peanuts he bought. So the weight of Cashews is 10 - P.
 
3P + 7(10 - P) = 50
 
3P + 70 - 7P = 50
 
3P - 7P = 50 -70
 
-4P = -20
 
P = 5
 
So, Bill bought 5 pounds of peanuts and 5 pounds of cashew.