Jim S. answered 03/11/16
Tutor
4.8
(516)
Physics (and math) are fun, really
The two straight sections =171 m so the 2 half circles must measure 400-171=229m so if the radius of the circle is R then the circumference is 2*π*R and this must be equal to 229m so R=229/6.28...=36.45 m
Hope this helps
Jim