Inactive Tutor answered 05/04/15
Tutor
New to Wyzant
Pr(T) would be the probability of getting tails.
The probability of getting heads OR tails is 100%, or 1.0, so Pr(H) = 1.0 - 0.6 = 0.4.
That's 4 out of 10.
How many heads out of 85 tosses?
0.4 * 85 = 34