Michelle L.

asked • 09/21/20

Find the cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy.

Jack and Shayna each improved their yards by planting rose bushes and ivy. They bought theirsupplies from the same store. Jack spent $62 on 3 rose bushes and 8 pots of ivy. Shayna spent $22 on 1 rose bush and 3 pots of ivy. Find the cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy.

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.