Katie C. answered 06/12/19
Experienced Math Tutor, Graduated with Honors
The ratio of the drawing length to the actual length is 1:50,000.
We can think about this several ways: every 1 km (or m, cm, etc.) of length in the drawing, corresponds to 50,000 km (or m, cm, etc.) in real life, or that the actual length is 50,000 longer than the drawing length.
Let d=drawing length and a=actual length
Then we can write this relationship as an equation:
d x 50,000 = a
To solve for d (drawing length) in terms of a (actual length) divide both sides by 50,000
(d x 50,000) / 50,000 = a / 50,000
d = a / 50,000.
So our drawing length is our actual length divided by 50,000.
However, before we divide we will start by converting our lengths into mm.
1 cm = 10 mm
and since there are 100 cm per m, we multiply 10 mm (mm per cm) by 100 (cm per m) to get...
1 m = 1,000 mm
and since there are 1,000 m per km, we multiply 1,000 mm (mm per m) by 1,000 (m per km) to get...
1 km = 1,000,000 mm
a. 4 km = 4 * 1,000,000 = 4,000,000 mm
4,000,000 mm / 50,000 = 80 mm
(So for an actual length of 4 km the scale length is 80 mm.)
b. 1,250 m = 1,250 * 1,000 = 1,250,000 mm
1,250,000 mm / 50,000 = 25 mm
c. 5,000 cm = 5,000 * 10 = 50,000 mm
50,000 mm / 50,000 = 1 mm
d. 6.5 km = 6.5 * 1,000,000 = 6,500,000 mm
6,500,000 mm / 50,000 = 130 mm
e. 20,000 mm / 50,000 = .4 mm
f. 2,125 m = 2,125 *1,000 = 2,125,000 mm
2,125,000 mm / 50,000 = 42.5 mm