Ryionna P.

asked • 10/06/18

Algebra 2 word problem solving

A bakery sells doughnuts muffins and bagels. An order of 5 doughnuts, 3 muffins and 4 bagels costs $14.30. An order of 5 doughnuts, 1 muffin, and 1 bagel costs $7.70. Finally, an order of 5 doughnuts, 5 muffins, and 5 bagels costs $18.50. What is the cost of each item
 
need equations, and answers

1 Expert Answer

By:

Andy C. answered • 10/06/18

Tutor
4.9 (27)

Math/Physics Tutor

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.