B200896 G.

asked • 02/20/16

I'm so confused and don't know where to start

Dunbar Distribution markets CDs of numerous performing artists. At the beginning of March, Dunbar had in beginning inventory 3,575 CDs with a unit cost of $10. During March, Dunbar made the following purchases of CDs.

March 5 2,860 @ $11 March 21 7,150 @ $14
March 13 5,005 @ $13 March 26 2,860 @ $16

During March 17,160 units were sold. Dunbar uses a periodic inventory system.



Collapse question part
(a) Determine the cost of goods available for sale.

The cost of goods available for sale
$

(b) Calculate Average Cost. (Round answer to 3 decimal places, e.g. 5.125.)

Average Cost
$

1 Expert Answer

By:

Devendra S. answered • 03/26/16

Tutor
New to Wyzant

Effective online Accounting Tutor

Hannah J.

Thankyou so much I have a different problem for my class and this helped me figure out how to find the average cost for the units available for sale.
Report

10/21/20

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.