Susan C. answered 10/12/15
Tutor
5
(31)
I love math, and I love to teach it.
Dear Almenda,
I suggest you write down all the data from the story problem:
1. 290,000 tons Cost= $75 per one ton 1 ton= $75 290,000 tons= How much money?
2. Now, you have 290,000 tons, so just multiply by 75, and you're done.
If you have further questions, just ask them.
Thank you,
Susan