Megan S.

asked • 04/12/15

NutShoppe has 10 kg of mix cashews and pecans which sell for $8.40 / kg. cashews sell for $8 / kg and pecans sell for $9 / kg. how many kg of each are in mix

This is in a "mixture problems" unit in my text book. thank you

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.