Ariel S.

asked • 09/04/14

1.3 Supply and Demand

The market price for a certain product is $5.00 per unit and occurs when 14,000 units are produced. At a price of $1, no units are manufactured and, at a price of $19.00, no units will be purchased. Find the supply and demand equations, assuming they are linear.

2 Answers By Expert Tutors

By:

Oliver C. answered • 09/15/14

Tutor
New to Wyzant

Math, English Grammar and Reading using Phonics (dyslexia)

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.