Cheryl H.

asked • 07/02/14

Can you help me form an equation. Trying to help my friend for a job promotion.

For every cup of sugar used, a certain recipe requires E eggs. Eggs cost D dollars and sugar costs F dollars. If John starts with X dollars, follows this recipe and uses C cups of sugar, how much money does he have left after buying all ingredients?

2 Answers By Expert Tutors

By:

Eric S. answered • 07/02/14

Patient Math Tutor With Over Three Decades of Experience

Philip P. answered • 07/02/14

Effective and Patient Math Tutor

Philip P.

Corrected.  Thanks.
Report

07/02/14

Cheryl H.

Thank you! That was a tough one.
 
Report

07/02/14

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.