Jenna F.

asked • 10/03/17

Homework help

company sells $182 units of a product of a product. fixed cost is $12,800; per unit variable cost is $148. The product sells for $260. (a.) How much profit does the firm earn? (b.) suppose the company keeps selling price at $260 per unit, but fixed cost increases tp $16,200; unit variable cost increases to $157.40; and the number units sold drops to 165. How much profit does the firm earn now?
 
(a).?
(b).?

1 Expert Answer

By:

Kayla H. answered • 10/03/17

Tutor
5 (9)

Tutor in Seattle with TA related experience

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.