J.R. S. answered 09/18/17
Tutor
5.0
(145)
Ph.D. University Professor with 10+ years Tutoring Experience
You can use the Henderson Hasselbalch equation which is pH = pKa + log [salt]/[acid]
4.5 = 4.75 + log [salt]/[acid]
log [salt]/[acid] = -0.25
[salt]/[acid] = 0.562
Since both reagents are 0.1 M it is simply
0.562 x 400 ml = 224.8 mls of CH3COOH + 175.2 ml of CH3COONa = 400 mls of pH 4.5 buffer.
2) NaOH + CH3COOH ==> CH3COONa + H2O
moles CH3COOH initially present = 0.2248 L x 0.1 mol/L = 0.02248 moles
moles NaOH added = 0.01 L x 1.0 mol/L = 0.01 moles
moles CH3COONa formed = 0.01 moles
Final moles CH3COONa = 0.01 moles + 0.1752 L x 0.1 mol/L = 0.01 mol + 0.01752 = 0.02752 moles CH3COONa
Final moles CH3COOH = 0.02248 mol - 0.01 = 0.01248 moles CH3COOH
Final volume = 400 mls + 10 mls = 410 mls = 0.410 L
Final [salt] = 0.02752 mol/0.410 L = 0.0671 M
Final [acid] = 0.01248 mol/0.410 L = 0.0304 M
pH = 4.75 + log 0.0671/0.0394 = 4.75 + 0.231 = 4.98
3) (10 ml)(1 M NaOH) = (410 ml)(x M NaOH) and x = 0.0244 M NaOH
pOH = - log 0.0244 = 1.61
pH = 14 - 1.61 = 12.4