Tracey T.

asked • 03/12/17

which is the better value: a 15.3 ounce box of cereal for $3.37 or a 20 ounce box of cereal for $ 4.59

The supermarket displays the unit price for the 15.3 ounce in terms of cost per ounce, but display the unit price for the 24 ounce box in terms of cost per pound. what is the unit price to the nearest cent given by the supermarket. does the better value always have the lower displayed unit price explain.

1 Expert Answer

By:

Hank L. answered • 03/12/17

Tutor
New to Wyzant

Engaging Ivy League Grad / Teacher for Chemistry and Physics Tutoring!

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.