
Linda S.
asked 09/29/18Finding pH of a buffer solution
100 mL of buffer solution that is 0.15M HA (Ka= 6.8x10-5) and 0.20M NaA is mixed with 18.8mL of 0.25M HCl. What is the pH of the resulting solution?
More
1 Expert Answer
Ishwar S. answered 09/29/18
Tutor
5
(7)
University Professor - General and Organic Chemistry
Hello Linda
As Lauren mentioned, the answer is complicated, therefore, I will provide a very detailed answer in order for you to understand how to solve buffer problems like this. My apologies for the lengthy answer!
A buffer is a mixture of a weak acid (HA) and its conjugate base (A- or NaA expressed as a neutral salt). The purpose of a buffer is to resist changes in the pH of the solution when either a small amount of a strong acid (H+) or base (OH-) is added. The components of the buffer solution, the weak acid and conjugate base, are written as an equilibrium reaction.
HA (aq) ⇔ H+ (aq) + A- (aq)
When HCl, a strong acid, is added, will it react with HA or A-? Helpful hint: Will an acid (HCl) react with another acid (HA)?? Of course not! Therefore, HCl will react with A- (a weak base) and cause the equilibrium reaction to shift towards the left → formation of HA. NOTE! Since HCl is a strong acid, it exists in solution as H+ and Cl- ions. Only H+ will participate in the reaction with A- as denoted below.
HA (aq) ← H+ (aq) + A- (aq)
In other words, HCl (H+) will react with A- to form more HA. This will cause the concentration of A- to decrease and the concentration of HA to increase. Okay, let's do some math now.
Convert volume of the buffer and HCl from mL to Liters.
Vbuffer = 100 mL x (1 L / 1000 mL) = 0.1 L
VHCl = 18.8 mL x (1 L / 1000 mL) = 0.0188 L
Convert Molarity of HA, A- and HCl to their respective # of moles.
Molarity = mol / L
mol = Molarity x L
molHA = 0.15 mol/L x 0.1 L = 0.015 mol HA
molA- = 0.20 mol/L x 0.1 L = 0.020 mol A-
molHCl = 0.25 mol/L x 0.0188 L = 0.0047 mol HCl
Notice that # of moles of HCl is significantly smaller than that of HA and A-. This means that 0.0047 mol of HCl will COMPLETELY react with A- to form more HA.
molHA after HCl addition = 0.015 + 0.0047 = 0.0197 ≈ 0.020 mol HA
molA- after HCl addition = 0.020 - 0.0047 = 0.0153 ≈ 0.015 mol A-
When HCl is added to the buffer solution, the final volume of the solution will increase. Vbuffer = 0.1 L + 0.0188 L = 0.1188 L
Next, calculate the Molarity of HA and A- after the addition of HCl.
M = mol / L
MHA = 0.020 mol / 0.1188 L = 0.17 M HA
MA- = 0.015 mol / 0.1188 L = 0.13 M A-
To calculate the pH of the buffer solution, we can use the Hendersen-Haaselbach equation.
pH = pKa + log ([A-] / [HA])
Ka = 6.8 x 10-5
pKa = -log Ka = -log (6.8 x 10-5) = 4.29
pH = 4.29 + log (0.13 / 0.17)
= 4.29 + log (0.76)
= 4.29 - 0.12
pH = 4.17
Hope the above was helpful!
Still looking for help? Get the right answer, fast.
Ask a question for free
Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.
OR
Find an Online Tutor Now
Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.
Lauren H.
09/29/18