Find an Online Tutor Now

7 Answered Questions for the topic #wordproblem #math

#wordproblem #math

09/21/18

Jim has $6 more dollars than Dave. Together they have $78 How much money does Jim have?

Need to find out how much money does Jim have
#wordproblem #math

08/29/18

A bag of potting soul sells for $2 and a bag of fertilizer sells for $13 what is the expression for the total cost of 4 bags of soil and 2 bags or fertilizer?

I really am not sure how to solve this soo I need some help :) 
#wordproblem #math

04/14/18

State an equation that represents the cost of C, when s songs are downloaded

Sandy programmed a website's checkout process with an equation to calculate the amount customers will be charged when they download songs. The website offers a discount. If one song is bought at... more
#wordproblem #math #problem Solving #word

03/23/18

A certain number when multiplied by 5 and then added to 7 gives 42. What is that number?

I know this is quite simple but i forgot the method?? Please help, thanks.
#wordproblem #math

03/05/18

ABOUT LITRES WORD PROBLEM

How many litres of green mango beans costing ¥4.25/litre must be mixed with 150 litres of yellow mango beans costing ¥6.50/litre to make a mixture which will cost ¥5.00/litre?
#wordproblem #math

02/19/18

John used 47ft of molding in threepieces to trim a garagedoor If long piece was 2ft longer than three times the length of each shorter piece,long was each piece

it's for a math homework and I understand the beginning steps I just don't know how to get to the end. 
#wordproblem #math

11/12/17

Please help me!!!!!

The average speed of a moving van is 24 km/h faster than that of a delivery truck. If the van travels the same distance in 5h as the delivery truck traves in 7h, find the average speed of each... more

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.