Search 75,897 tutors
FIND TUTORS
Ask a question

Ask questions and get free answers from expert tutors

Word Problem Answers  

Most Active Answered Newest Most Votes

Confused with Word Problem

Hi Tutors, I need help on this word problem. This is my son's homework for Multiplication and Division Word Problems. The problem didn't say that each cup costs 4.98. It just said 5 cups...

Word Problem

1. Charlie wants to build a fence around his rectangular yard. The yard is 16 feet long and has an area of 128 feet. How much fencing will Charlie need?   2. Each hour 17 or 18 planes...

I don't understand this

If there are two and one half billion tubes of toothpaste sold in the United States in one year, and one of ten people switched to a new brand, how many tubes of the new brand would they be buying...

word problem

A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 15 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 25 miles per gallon of gas. During one particular week, the two cars...

word problem

Goran works as a tutor for $13 an hour and as a waiter for $11 an hour. This month, he worked a combined total of 98 hours at his two jobs. Let t be the number of hours Goran worked as a tutor this...

1 2 3 4 5

RSS Word Problem Answers RSS feed