Search

Math Help For College Resources

Fifteen pounds of mixed nuts sells for $7.36 per pound. The mixture is obtained from two kinds of nuts, peanuts priced at $5.70 per pound and cashews at $8.70 per pound. How many pounds of each variety...

1 2 3 4 5