Let x = rate #1 and then 155-x=rate #2. 15x + 5(155-x) = 1225 15x - 5x + 775 - 1225 10x = 450 x = 45, second rate is 110

Let x = rate #1 and then 155-x=rate #2. 15x + 5(155-x) = 1225 15x - 5x + 775 - 1225 10x = 450 x = 45, second rate is 110

1 m = 3.28 ft, so 525 m = 525(3.28) = 1722 ft 1722/4.2 = 410 1:410 scale

12/3 = 18/x 12x = 54 x = 54/12 = 27/6 = 9/2 = 4.5 lbs

simplify the answer (answer)

n/(2/3) = 1/3 Dividing by a fraction means multiplying by the reciprocal n/1 x 3/2 = 1/3 3n/2 = 1/3 Cross multioply 9n = 2 n = 2/9

V=side3, therefore side = cuberoot(V). Surface Area of a cube = 6 (side2) ergo, SA = 6(V)2/3

The Formula is A=P(1+r/n)nt Where P is the principle invested, ris the rate (as a decimal), n is the number of times a year it is compounded and t ids the time in years. A=(750)(1+.07/2)(4)(2) = 750(1.035)8 = 987.61

Let x = the first number, then 3x = the second. The sum of their reciprocals is: 1/x + 1/3x = 4/15 3/3x + 1/3x = 4/15 4/3x = 4/15 Cross multiply 60 = 12x x = 5

In 12 hours, the first fan will blow 2200(12)=26400. The second fan blows a total of 80000-26400 = 53600 at a rate of 53600/12 = 4466.67. To blow a total of 80000 by the 2nd fan: 80000/4466.67 = 17.9 hours

(y2 - y1)/(x2 - x1) = (3- -7)/(-4 -4) = 10/-8 = -5/4

Algebra Problem (answer)

Using basic algebra, simplify the equation to: 4y3 - 5y2 -5y - 2 = 0 you can factor out (y - 2) and get (y - 2)(4y2 + 3y + 1) = 0 The firsy answer is 2, the second needs to be found using the quadratic formula

D, pH decreases with an increase in temperature, but the solution is not any more acidic

Since the model starts in the year 2000, then t=0. Plug that in and you will get 2,430,000. For 2003, plug in 3 for t and solve with a calculator

8 lbs 5 oz = (8 + 5/16) lbs = 133/16 lbs 500 x 133/16 = 4156.25 lbs or 4156 lbs, 4 ozs

2,300=2430e(-.0029t) 2300/2430 = e-.0029t ln(2300/2430) = ln(e-.0029t) ln(2300/2430) = -.0029t t = [ln(2300/2430)]/-.0029 = 18.96 years

What the inverse of f(x)=2^x+6? (answer)

To find the inverse of a function, just swap the x and y variables and solve for y. x = 2y + 6 x-6 = 2y ln(x-2) = ln(2y) ln(x-2) =y(ln2) y = ln(x-2)/ln(2)

Let x = angle. It's supplement would be 180-x and it's compliment would be 90-x. Then we can set up an equation: (180-x) - 2(90-x) = 39 180 - x - 180 +2x = 39 x = 39

6/24 x 100 = 25%

Let x = amount to the part time employees , then 2x = amount to the full time employees 2(x) + 4(2x) = 6000 10x = 6000 x = 600 for part time and 12000 for full time

10 (5/8) = 25/4 lbs used. 10 - 25/4 = 15/4 lbs left

how many even 4-digit numbers can be formed using the digits 0-9, if the first number cannot be 0 (answer)

You have 4 positions and only the last position (the ones place) has to be even for the entire number to be even. Since you can't use a zero in the first position, you have 9 choices for numbers. You have 10 choices for the 2nd and 3rd positions each, and 5 choices for the last...