Search 83,458 tutors
FIND TUTORS
Ask a question

Answers by Andrew P.

Mrs.Smith Went School Shopping And Bought A Shirt . She Also Bought A Pair Of Pants For $36.12 . She Spent $50.82 Altogether . Write An Equation To Find Out The Cost Of Her Shirt . She bought a shirt, but we don't know how much it cost. However, we do know that the pants cost $36.12. And...

Think of it as four groups of four plus another four groups of four. Then add four more to the sum. Then take away four groups of four. Always multiply before adding or subtracting. Multiply the numbers which are "touching" the X. So, four groups of four are sixteen and the other four...

Just think of having one slice of a pizza (1/3 is the size) and you've got 5 friends you want to feed. You want to give away five pieces, but you only have one. So how many friends will get a piece? (Just one, right?). How many friends will NOT get a slice? (The other four, right?) So four...