17,640 Answered Questions for the topic Algebra

Algebra Math

26m

Heather drove 864 miles in 12 hours. At the same rate, how long would it take her to drive 576 miles?

Please help me!?!??! I Really need help so please help me! thanks you if you help me

2h

Determine whether the equation y=5^7√x defines y as a function of x.

A.​Yes, because any equation in terms of x and y is a function.B.​No, because for any input​ x, the equation yields more than one output y.C.​No, because for any input​ x, the equation yields only... more
Algebra Algebra 1

20h

Systems of Equation with Fraction Word Problems

How would I solve a problem such as "The denominator of a fraction is 8 more than the numerator. If 3 is added to both the numerator and the denominator, the value of the resulting fraction is 1/2.... more

3d

A company is offering newly hired employees three salary structures.

A company is offering newly hired employees three salary structures. One option computes raises by adding $1,000 and then a 3% increase. Another option computes raises by adding a 3% increase and... more

3d

For each situation, write a linear function using meaningful variables.

For each situation, write a linear function using meaningful variables. Find and interpret the slope and y-intercept.a). For each dollar a driver spends on gas, she can drive 15 miles. Assume she... more

3d

A local pizza place sends you online coupons.

A local pizza place sends you online coupons. You can't combine the coupons, and you are trying to choose from two deals: $6.99 per two-topping medium pizza or 20% off the regular price of $11 for... more

3d

Imagine that the price per gallon of gas with a $7 car wash is $3.19 and the price without the car wash is $3.39.

Imagine that the price per gallon of gas with a $7 car wash is $3.19 and the price without the car wash is $3.39. When is it worth it to buy the car wash? When is it worth it if the car wash costs $2? more

3d

A store charges $12.50 for 5 boxes of cookies.

A store charges $12.50 for 5 boxes of cookies. A second store charges $8.00 for 4 boxes of cookies, but you have to buy a gallon of milk for $3.00 to get that deal. Write the cost model equations... more
Algebra

4d

how many terms are in this expression

a3-2a2-3a2+4a3
Algebra

4d

The quotient of a number increased by 6 and 2

Linear Equation Word Problems

Cecilia rents a moving truck that uses a gallon of gas every 10 miles for $29.95 per day. She incurs an additional charge of $0.89 for each mile traveled and must return the truck with the same... more
Algebra Geometry

5d

Find coordinates for C on line segment AB that is 8 units from A.

Let A = (0,0) and B = (12,5), and let C be the point on segment AB that is 8 units from A. Find coordinates for C.
Algebra

5d

A fourth of the product of nine and a number which is then increased by two is equal to twenty.

its asking for the number

Is Trigonometry done differently in the us?

Im italian and I've watched some videos from americans and noticed a weird thing. Let's talk about a linear trigonometric equation like this: sinx+cosx+sqrt(3)=0, I've seen americans solving it by... more

Linear Equation Word Problems

Alma and Erika work part-time stocking shelves at a grocery store. At 7:00 a.m on Saturday, Alma begins unpacking boxes at a rate of 1 box every 6 minutes. Erika joins her at 7:45 a.m unpacks 1 box... more

Linear Equation Word Problem

Oliver mows lawns in his neighborhood. He charges $10 for each regular yard he mows, and he charges an extra $5 for each large yard that he mows. In one week he mowed 6 more large yards than... more

Linear Equation Word Problems

A meteorologist estimates that on a sunny day, the air temperature decreases by about 4 degrees fahreheit every 1,000 (ft) of elevation gain. On a certain day, the air temperature outside an... more

Linear Equation Word Problems

A meteorologist estimates that on a sunny day, the air temperature decreases by about 4 degrees fahreheit every 1,000 (ft) of elevation gain. On a certain day, the air temperature outside an... more
Algebra Precalculus

6d

Which of the lines is the equation of a line that passes through the point (3,6) and is perpendicular to the line 2x+4y=8?

A. Y-6=-2(x-3)b. Y=-2x+12c. All of thesed. 2x+y-12=0e. Y=2x

6d

Linear Equation Word Problems

A barber offers two options at his barbershop: a $15.00 regular haircut and a $20.00 deluxe haircut. On a certain day, the barber gave r regular haircuts and 3 fewer deluxe haircuts than regular... more
Algebra

7d

3(2x + 1) =9 solve

Algebra

7d

equation for a line that has a slope of 14 and a y-intercept of -3.

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.