Search
Ask a question

Ask questions and get free answers from expert tutors

Algebra Word Problem Answers

Most Active Answered Newest Most Votes

The owner of Nuts2U Snack Shack mixes cashews worth $5.50 per pound with peanuts worth $2.00 per pound to get a half pound, mixed-nut bag worth $1.80. How much of each kind of nut is included in the...

1 2 3 4 5

Algebra Word Problem Answers RSS feed