Search
Ask a question
0

College Algebra word problem (how would you show this work?)

A candy company has 130 pounds of cashews and 180 pounds of peanuts which they combine into two different mixes. The deluxe mix has half cashews and half peanuts and sells for 6 dollars per pound the economy mix has one third cashews and two thirds peanuts and sells for 5.25 dollars per pound. How many pounds of each mix should be prepared for maximum revenue?.

No answers ... yet!