Adi S.

asked • 08/08/18

how many pounds of each type of candy are needed?

Ye Olde Candy Shoppe wants to make a candy mixture with gummy bears and gumdrops. Gummy bears cost $7.25 per pound, and gumdrops cost $9.25 per pound. If Ye Olde Candy Shoppe wishes to make a 60-pound batch which costs $8.70 per pound, how many pounds of each type of candy are needed?

1 Expert Answer

By:

Paul M. answered • 08/08/18

Learn "how to" do the math and why the "how to" works!

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.