Find an Online Tutor Now

Adriana B.

asked • 10/03/17

How to solve and what's the answer to the problem?

Colombian  coffee beans cost $5.50 per pound, while Peruvian coffee beans cost $4.25 per pound. We want to mix the beans together so as to produce a 40 pound bag, costing $4.60 per pound. How many pounds of each type of bean should be used?

2 Answers By Expert Tutors

By:

Martin P. answered • 10/03/17

Tutor
4.9 (20)

From Educator to Engineer

Kris N. answered • 10/03/17

Tutor
5.0 (195)

Latin, English, History, Math tutor. Online or in-person.

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.