Search
Ask a question
0

a couple buys one bag of popcorn and two drinks for $5.75. a group of teenagers buys 2 bags of popcorn and 5 drinks for $13

I have to find the price of each bag popcorn and each drink. Please help!!

1 Answer by Expert Tutors

Tutors, sign in to answer this question.
Michael F. | Mathematics TutorMathematics Tutor
4.7 4.7 (6 lesson ratings) (6)
0
p+2d=5.75
2p+5d=13.00
Multiply first equation by 2
2p+4d=11.50  Subtract from second equation
d=1.50  Substitute into first equation
p+3=5.75
p=2.75