Search 83,416 tutors
FIND TUTORS
Ask a question
0 0

write and solve an equation to find the cost of one box of popcorn?

Tutors, please sign in to answer this question.

6 Answers

Let x = cost of a box of popcorn.
 
3x + 1.75 = 9.25
 
Subtract 1.75 from both sides:
 
3x = 9.25-1.75
 
3x = 7.50
 
Divide both sides by 3:
 
x = 7.50/3 = $2.50
Travina - Happy to help
 
1st - Determine what you are trying to solve - in this case - cost of 1 box of popcorn
 
2nd - Write an equation -   (popcorns + bottle water = Total cost)
                Let x = 1 popcorn
 
                         x+x+x+1.75 = 9.25
     Simplified:        3x+1.75 = 9.25
 
3rd - Solve the equation
 
        3x+1.75 = 9.25       subtract 1.75 from both sides
 
        3x = 7.50                divide both sides by 3
 
            x = 2.50         1 box of popcorn costs $2.50
 
Hope this helps you understand the process of writing and solving the equation.
 
 
 
Popcorn costs $x
Water costs $1.75
3 popcorns and 1 bottle of water cost $9.25.
 
Then:
 
3x+1.75=9.25
-->3x=7.50
-->x =2.50
 
Solution:  One box of popcorn costs $2.50
 
 
let P be the price of one popcorn and W be the price of bottle of water which is 1.75, so:
 
3P + W = 9.25
 
we know W = 1.75 so
 
3P + 1.75 = 9.25
 
subtract 1.75 from both sides:
 
3P + 1.75 -1.75 = 9.25 - 1.75
 
3P = 7.50
 
divide both sides by 3:
 
P = 7.50 /3 = 2.50
 
so, one box of popcorn is $2.50
 
 
Hi Travina;
3p+$1.75=$9.25
Let's subtract $1.75 from both sides...
-$1.75+3p+$1.75=$9.25-$1.75
3p=$7.50
Let's divide both sides by 3...
(3p)/3=$7.50/3
p=$2.50
 
Let's check our work...
$2.50
$2.50
$2.50
$1.75
$9.25