Mya B.

asked • 03/14/16

please help me! this is an algebra 1 word problem that I can't understand!

At a candy store, Erika bought 3 kilograms of cinnamon red hots and 1 kilograms of for gummy bears for $21.00. meanwhile, Irene bought 3 kilograms of cinnamon red hots and 3 kilograms of gummy bears for $39.00. what is the cost of one kilogram of each type of candy?
 
 
 
 
 
Red hots cost:
Gummy bears cost:
 
 

1 Expert Answer

By:

Still looking for help? Get the right answer, fast.

Ask a question for free

Get a free answer to a quick problem.
Most questions answered within 4 hours.

OR

Find an Online Tutor Now

Choose an expert and meet online. No packages or subscriptions, pay only for the time you need.