Search
Ask a question
0

How do I correct an error in the following unit: 9y * 3ft/1y* $2/foot = $54/ft

Please help me to describe and correct the error in the following unit:
 
9 yards* 3 feet/ 1 yard * $2/foot= $54/ft

2 Answers by Expert Tutors

Tutors, sign in to answer this question.
Parviz F. | Mathematics professor at Community CollegesMathematics professor at Community Colle...
4.8 4.8 (4 lesson ratings) (4)
0
27ft * $2/ft = $54. fts will cancel and Your answer should come up in dollars .
 
   rate * number = Total
 
   Rate here is $2 /ft
    and want to know how much 27 ft will cost.
    each feet( rate) costs $2, 27 ft costs 27 times more
  $2 /ft * 27 ft = $54
Elizabeth P. | Certified Teacher- EC-4/4-8 Generalist/4-8 Math and ESL SupplementalCertified Teacher- EC-4/4-8 Generalist/4...
4.8 4.8 (6 lesson ratings) (6)
0
Actually, using the problem as you have stated it,
 
9 yards x 3 ft/yard x $2/foot = $54 due to the fact that all your other units cancel themselves out when you multiply through with all the ratios.  The answer is actually therefore just $54, not $54/ft.
 
Hope this helps!