Search 80,000+ tutors
FIND TUTORS

Algebra Resources

Ronald bought 18 cartons of ice cream and 7 cartons of yogurt. Each carton of ice cream cost $3 and each carton of yogurt cost $2. How much more did Ronald spend on ice cream than on yogurt?

1 2 3 4 5