Search 72,275 tutors
FIND TUTORS

Charles G.'s Resources

Answers

YouTubeVideo https://www.youtube.com/watch?v=LiKlZIAFMB4     Reference Websites  http://www.sahistory.org.za/article/fight-against-colonialism-and-imperialism-africa-grade-11 https://exploringafrica.matrix.msu.edu/students/curriculum/m7b/activity4.php http://www...

Answers

Dalen,   I have a sematic difficultly with your problem. Your question states: If one pound equals two cups of water and you have 225 gallons to displace 5.5 My issue is 5.5 what? Is it pounds? Cubic inches? Cubic Feet? There are no units and it is also somewhat unclear if this...

Answers

Elizabeth:   The per unit cost  per ounce is as follows:   A. $1.20/20 oz  =  $0.06/oz. B. $2.00/25 oz  =  $0.08/oz. B2 $2.88/36 oz =  $0.08/oz. B3 $4.00/50 oz. = $0.08/oz.   Brand A has a cost of 6 cent per ounce...

Answers

Write two hundred-thousandth in Scientific Notation   The key here is the -th at the end of thousandth in decimal notation this is 0.200   or ;   2.00 x 10-1      

Answers

x = t^2 ; y = 4-t^3   The first derivate, or velocity is; dx/dt = 2t ; dy/dt = -3t^2   The second derivate, or acceleration is; d2x/dt = 2 ; d2y/dt = -6t evaluation for t = 1   x = 2(1) = 2     ;    y = -6(1) = -6   so:...

Answers

y2 + 18y + 32 = 0   Solve by Completing the Square   y2 + 18y + 32 -32 = -32   y2  + 18y = -32   Middle term is 18 so; 18/2 = 9 finds the end term to complete the square which is 92  or 81.   y2 +...

Blogs

Some of the questions that I am asked by Pre-Calculus students usually go something like: What is this thing about “Pi” [p]? Why do we have to do measurements in radians, and What are Radians anyway? The answer to these and other questions like them rest in understanding the Unit Circle The Unit Circle is designed to show that there is a changing relationship between the x... read more