Search 75,714 tutors
FIND TUTORS
Ask a question

Answers by Ralph L.

Grade 9 math help (answer)

let x be the number of videos rented so that you pay the same amount with or without membership.   $25.00 + ($3.50)x = ($5.00)x   $25.00 = $5.00x - $3.50x   $25.00 = $1.50x   x ≈ 16.67   you have to rent at least 17 videos...

How to find the equations of lines on a graph. (answer)

What I would do is look at the graph and find the y intercept. Now, calculate the slope of the line by obtaining two points from the graph. Lastly, find the equation with the same y-intercept and slope.  

Need help bad (answer)

-8x2 + 9x + 5 = 0   a = 8, b = 9, c = 5   [-b ± √(b2 - 4ac)]/2a   [-9 ± √(92 - 4*-8*5)]/2*(-8)   [-9 ± √(81 + 160)]/-16   [-9 ± 15.52]/ -16   x = -.408 or x =1.53

how many pounds of each did he buy? (answer)

let P be the weight of peanuts he bought. So the weight of Cashews is 10 - P.   3P + 7(10 - P) = 50   3P + 70 - 7P = 50   3P - 7P = 50 -70   -4P = -20   P = 5   So, Bill bought 5 pounds of peanuts and 5 pounds...

x + x/2 - 4 = x/4 (answer)

x + x/2 - 4 = x/4   x + x/2 - x/4 = 4   4x/4 + 2x/4 - x/4 = 4   5x/4 = 4   multiply both sides by 4:   5x = 16   divide both sides by 5:   x = 16/5    

Word Problems Again.. (answer)

  430t + 510(t - .5) = 850   430t + 510t - 255 = 850   940t = 850 + 255   940t = 1105   940t/940 = 1105/940   t ≈ 1.176 hours   510(1.176 - .5) = 344.76 miles