Search 73,213 tutors
FIND TUTORS
Ask a question
0 0

Price per ounce of original bottle

Tutors, please sign in to answer this question.

2 Answers

We need to know how many ounces are in the original bottle.
 
If x is the original amount, then x + .3x = 23.4 oz
 
1.3x = 23.4
 
x = 23.4\1.3 = 18 oz
 
The price per ounce is $15.00 / 18 oz = $0.84
The bottle says 30% more, so 30% extra is inside the bottle, or 130% of the original size, or 1.3 times as much. We can fit this into the equation:
 
x * 1.3 = 23.4
 
where x is the size of the original. Solving for x, we get 18 as the size of the original, and doing $15/18 oz., we get 0.833, or 83ยข per ounce.

Woodbridge Percent Of Change tutors