Search 73,324 tutors
FIND TUTORS
Ask a question
0 0

If you buy 2 cans of paint and one roller for $30 and then go back and buy 3 cans of paint and 2 rollers for $50 . How much is a rollers.

Tutors, please sign in to answer this question.

1 Answer

If you buy 2 cans of paint and one roller for $30 and then go back and buy 3 cans of paint and 2 rollers for $50 . How much is a rollers.
x can of paint and Y roller
2x + y = 30
3x + 2Y = 50
Multiplying the first equation by 2 and the second by -1, adding them,
x = $10
Y which is the price of a roller will be $ 10
 
 

Woodbridge algebra 2 tutors