Search 73,781 tutors
FIND TUTORS
Ask a question
0 0

Production

Production- Pretzels cost $4 per lb., dried fruit cost $5 per lb., and nuts cost $9 per lb. The three ingredients are to be combined in a trail mix containing twice the weight of pretzels as dried fruit. How many pounds of each should be used to produce the following amounts at the given cost? 140 lbs. at $6 per lb.

No answers . . . yet!