Search 75,669 tutors
FIND TUTORS
Ask a question
1 0

How much would it cost the school to purchase 235 T-shirts?

Tutors, please sign in to answer this question.

1 Answer

Sydney,
Assuming that the cost of $1,012.50 is simply for the shirts (no set up fee, screening fee, etc.), then you would simply divide the $1,012.50 by 135 to find the cost per shirt.
That comes to $7.50 per shirt.
So to buy 235 shirts, you would multiply 235 by $7.50 and get $1762.50.
 
If your school actually purchased the shirts and you are wondering why they didn't buy more, remember that shirt companies often charge set up fees, screening fees, and delivery fees.  However, they often reduce the price per shirt if you buy larger quantities, like 144 (one gross).
MK

Comments

Comment